close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 listopada 2018

  Największe globalne forum klimatyczne w sprawie zmian klimatu wkrótce rozpocznie się w Polsce w Katowicach.

  24 Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto odbędzie się 3-14 grudnia 2018 r.  Szacuje się, że w konferencji weźmie udział ok. 30 000 gości ze 195 krajów. Po raz kolejny Polska ma zaszczyt być organizatorem dużego i istotnego wydarzenia międzynarodowego.

   

  24 Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto odbędzie się 3-14 grudnia 2018 r.  Szacuje się, że w konferencji weźmie udział ok. 30 000 gości ze 195 krajów. Po raz kolejny Polska ma zaszczyt być organizatorem dużego i istotnego wydarzenia międzynarodowego

   

  Katowice – miasto gospodarz COP24

   

  COP24 odbędzie się w Katowicach – mieście spektakularnych przemian, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Wybór Katowic na miasto gospodarza COP24 nie jest przypadkowy. Zrównoważony rozwój, który był udziałem Katowic w ostatnich latach odzwierciedla praktyczne wdrożenie koncepcji sprawiedliwej transformacji – jednego z polskich priorytetów na COP24.

   

  Jeszcze 25 lat temu charakterystyczną cechą miasta były fabryczne kominy. Dzisiaj stolica Śląska słynie ze swojej strefy kultury, zaś Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie stają się regionem nauki, nowoczesnego biznesu i zrównoważonych inwestycji.

   

  COP24 odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK)– nowoczesnym gmachu łączącym funkcję kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową i widowiskową. Mieści się w nim 35 sal konferencyjnych z czego największa ma powierzchnię 8100 m2 i może pomieścić nawet 12 tys. osób. Co ciekawe, MCK znajduje się na terenie dawnej kopalni – co doskonalone ilustruje, jak dużą transformację przeszły Katowice w ostatnich latach i idealnie wpasowuje się w ideę wydarzenia.

   

  Priorytety polskiej prezydencji na COP24

   

  Już po raz 4. Polska sprawuje prezydencję konferencji COP, a po raz 3. jest gospodarzem szczytu. Najważniejszym zadaniem COP24 będzie wypracowanie i przyjęcie pakietu decyzji zapewniających pełne wdrożenie Porozumienia paryskiego. Ponadto podczas COP24 odbędzie się tzw. Dialog Wspomagający (Dialog Talanoa), stanowiący przegląd dotychczasowych dokonań poszczególnych krajów w dziedzinie ochrony klimatu.

   

  Polska prezydencja skupi się na 3 kluczowych tematach: 

   

  1. Technologia –zrównoważony rozwój miast, czyste powietrze czy efektywność energetyczna,
   a także przyjazne klimatowi nowoczesne rozwiązania, takie jak m.in. elektromobilność, 
  2. Człowiek - czyli solidarna i sprawiedliwa transformacja społeczno-gospodarcza regionów przemysłowych,
  3. Przyroda – m.in. wielofunkcyjna i zrównoważona gospodarka leśna jako element równowagi pomiędzy emisjami i pochłanianiem.

   

  Hasłem przewodnim COP 24 w Katowicach jest motto: „Changing together” - jeśli chcemy zatrzymać zagrożenia, jakie niesie ze sobą zmiana klimatu, musimy działać wspólnie i to teraz. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszej planety. Zobacz, jak Polska rozumie swoją rolę gospodarza COP24 i co robi, aby sprostać globalnym wyzwaniom klimatycznym.